Web Standartları Site Yarışması

SWSSY Yarışma Kuralları

Sifremi UnuttumYeni Kullanici

2007 sonu yarışması için son başvuru tarihi 25 Aralık 2007. Web sitenizi kaydetmek için üye olmalısınız.

Sanalortam
Web Standartları Site Yarışması
Web standartlarına uygun, geçerli kodlar ile site yapımını teşvik etmek amacıyla yapılan bir yarışmadır.
Kırmızı Reishi
Sponsorlar
 

Katılım

 1. Yarışmaya katılım tamamen ücretsizdir.
 2. Yarışmaya herkes yapmış olduğu web sitesi ile katılabilir.
 3. Yarışmaya katılım süresi, yarışma takviminde belirtilmiştir, sadece bu süre içerisinde katılanlar yarışmada oylamaya tabii olacaklardır.
 4. Yarışma devam ederken bir sonraki sezon için adaylık başvurusu yapma imkanınız vardır.
 5. Yarışmada katılan tüm web siteleri ön elemeye tabii tutulacaktır, ön elemenin ardından aday olabileceklerdir.
 6. Ön eleme sonunda katılan tüm web siteleri duyurulacak, ön elemeden geçenler ve geçemeyenler olarak listeleneceklerdir.
 7. Yarışmaya katılıp, dereceye giremeyen web siteleri bir sonraki sezon tekrar katılmakta özgürdür.
 8. Yarışmaya katılıp, herhangi bir sezonda ilk 3 dereceye girip ödül almış web siteleri tekrar katılamazlar.
 

Ön Eleme

 1. Yarışmada ön eleme teknik ekibimiz tarafından yapılacaktır.
 2. Ön elemede web standartlarına uyumluluk, yeni web teknolojilerinin kullanımı göz önünde bulundurulacaktır.
 3. Başvuruda bulunulan sitenin Ana Sayfası ve ilk alt sayfası incelenecek, bu sayfalarda bulunan kodların w3 standartlarına uyumluluğu kontrol edilecektir.
 4. İncelenen sayfalarda w3c standartlarına uymayan kod oranı %20'nun altında olan web siteleri aday olarak kabul edilecek, diğerleri eleneceklerdir. Yüzde hesaplanırken sayfa içeriği değil, sayfada bulunan html komutlarının oranı kontrol edilecektir. Hatalı komut sayısının Toplam komut sayısına oranının yüzdesi alınacaktır.
 5. Ajax ve benzeri yeni teknoloji uygulaması içeren web sitelerinde bu oran %40 olarak değerlendirilecektir.
 6. Ön eleme sonucunda elenen ve aday olan tüm siteler listelenecektir.
 

Teknik Analiz ve Değerlendirme

 1. Yarışmada ön elemeyi geçip aday olan tüm siteler teknik analizden geçirilecektir.
 2. Teknik analizde web standartlığına uygunluğu kontrol edilecek ve sonucu yarışmada aday websitesi için açılacak olan tanıtım sayfasına eklenecektir.
 3. Aday websitesinin popüler Internet tarayıcılardan Internet Explorer, Firefox, Opera ve Safari'nin son sürümlerinde görünümü kontrol edilip her birinde ayrı ayrı ekran görüntüsü alınıp tanıtım sayfasında oy verenlerin dikkatine sunulacaktır.
 4. Aday websitesinin popüler tarayıcılarda kullanımı esnasında oluşabilecek hatalar da tanıtım sayfasına eklenecektir.
 5. Aday websitesinin Ana Sayfası ve ana sayfada bulunan ilk alt sayfa linki kontrol edilecek, bu sayfalarda bulunan öğelerin toplam boyutları, öğe adedi, öğelerin bellek hafızasında tutulmaları ve teknik analizi de belirlenip tanıtım sayfasına eklenecektir.
 6. Aday websiteleri farklı sunucularda ve farklı yerleşkelerde bulunabilecekleri için sayfaların yüklenme hızı teknik analizde gözardı edilecektir.
 7. Tüm bu analizler sonucunda aday web sitesine analiz puanı verilecek ve tanıtım sayfasından duyurulacaktır.
 8. Analiz puanı hesaplaması katılan tüm adaylar üzerinden çan eğrisi sistemi ile yapılacaktır.
 

Oylama

 1. Aday olan web siteleri yarışma takviminde belirtilen süre aralığında site kullanıcıları tarafından oylanmak üzere tanıtılacaktır.
 2. SWSSY sitesine üye olan her kullanıcı her aday her siteye 1 defa oy kullanabilecektir, oylama süresince kullanıcı verdiği oyu değiştirebilir fakat iptal edemez.
 3. Her kullanıcının oyları farklı puanlara sahip olabilecektir, kullanıcıların verdikleri oy miktarına, oy aralığına göre farklı puanları olacaktır, kullanıcı puanları ile ilgili detaylı bilgi aşağıdaki maddelerde verilmiştir.
 4. Her kullanıcının verdiği oy sayısı kadar fazla puan katsayısı olacaktır, örneğin 100 aday site arasından 3 aday siteye puan vermiş birisinin puan katsayısı 3 olacakken, 50 siteye puan vermiş birisinin ise puan katsayısı 50 olacaktır. Buradaki amaç daha fazla siteyi inceleyip oy vermiş olanların ödüllendirilmesidir.
 5. Her kullanıcının verdiği oylar da çan eğrisine tabii tutulacak, oy temel puanı buna göre hesaplanacaktır, örneğin, 3 siteye oy vermiş bir kullanıcı bu sitelere 1,10,1 puanlar vermiş ise bunlar çan eğrisine girdiğinde 5,6,5 olarak hesaplanmış olacaktır. Buradaki amaç oylar arasındaki homojenliği sağlamaktır.
 6. Kullanıcının verdiği oylar web sitesi puanlarına (Temel puan x Puan katsayısı) şeklinde yansıyacaktır, her oy için ayrıca otomatik olarak hesaplanmış bu puanları oylama süresince kullanıcılar görebileceklerdir.
 

Sonuçlanma

 1. Yarışma, yarışma takviminde belirtilen sürenin dolmasıyla sonuçlandırılacaktır.
 2. Aday website puanları analiz puanı, jüri puanı ve oylama puanları kullanılarak hesaplanacaktır.
 3. Puan hesabında analiz puanı %20, jüri puanı %20 ve oylama puanı %60 oranlarında değerlendirilecektir.
 4. Hesaplama yarışmanın sonuçlanmasını takip eden hafta içerisinde tamamlanıp, dereceye girenler ana sayfadan duyurulacaktır.
 5. Web sitelerinin sıralaması belli olduktan sonra en yakın oylamayı yapan site kullanıcısı belirlenecektir.
 6. En yakın oylamayı belirlerken ilk 10 sıralama göz önünde bulundurulacaktır.
 7. Web site sıralamasını en iyi ve aynı şekilde tahmin eden site kulanıcı sayısı birden fazla olursa en iyiyi belirlemek için web site sıralamasındaki onluk dilimleri tahminleri karşılaştırılacaktır. En iyi tahmin yapan buna rağmen belirlenemezse, kullanmış olduğu oy miktarına bakılacaktır. Daha çok websitesini oylamış olan seçilecektir. Yine birden fazla olması durumunda birinci olan adaya en erken oy kullanmış olan seçilecektir.
 

Ödül Dağıtımı

 1. Ödüller sonuçların açıklanmasını takip eden hafta içerisinde teslim edilmiş olacaklardır.
 2. Ödül kazanan web site programcıları ve site kullanıcılarının ödülleri teslim alabilmeleri için profil bilgilerinin doğru olması gerekmektedir.
 3. Profil bilgilerinde bulunan hata yüzünden teslim edilemeyen ödüllerden SWSSY sorumlu tutulamaz.
 

Şeffaflık

 1. Yarışma boyunca tüm aşamalar kullanıcılara açık olarak yapılacaktır, site üzerinden kullanılan oyların tamamı herkes tarafından görülebilecek ve sonuçlar bu oylarla hesaplanacaktır.
 2. Teknik analiz sonucunda belirlenen hatalar katılımcı web tasarımcılarının istemesi durumunda kendilerine iletilecektir.
 3. Sonucun hesaplanmasında %20'lik payı bulunan analiz puanı oylama başlamadan yayınlanmış olacaktır.
 4. Sonucun hesaplanmasında %20'lik payı bulunan jüri puanı en geç oylamanın tamamlanmasına 1 hafta kala açıklanmış olacaktır.
 5. Aday website tanıtım sayfalarında yapılan yorumlar web tasarımcıları ve site yönetimi tarafından kontrol edilecektir. İçeriğinde hakaret, küfür ve/veya T.C. kanunlarına aykırı içerik bulundurmayan tüm yorumlar site yönetimi tarafından onaylanacak, yayınlanmasının durdurulması aday web site tasarımcısının insiyatifinde olacaktır.
 
İletişim | Gizlilik Politikası
© 2007 SWSSY, Sanalortam Web Standartları Site Yarışması